Ben kimim? Buyrun okuyun :))

Merhaba ben Esra Demirci ,

1982 yılının soğuk bir Mart ayında İstanbul’da dünyaya gözlerimi açmışım. E tabi o zamanlar şimdi ki gibi doğum fotoğrafçıları olmadığından annemin kucağında çekilmiş ancak 1-2 fotoğrafım var. Daha sonrasında 6 aylık ve 1 yaşında fotoğraf stüdyosunda çektirilmiş fotoğraflarım da mevcut:). 2 kız kardeşiz. (ben 1 numarayım:))

Teknolojiye,elektronik aletlere inanılmaz meraklıyım.Yeni çıkan ürünleri takip ederim.Ailenin ilk çocuğu olmamdan mıdır bilmem pek kız çocuğu gibi yetişmedim diyebilirim.

Ailemin sahip olduğu çiçek mağazasında büyüdüm  sanırım bu yüzdendir ki üniversitede okuyacağım bölüm bile ona göre şekillendi aslında mimarlık isterken bir anda Yeditepe Üniversitesi Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi  bölümünde buldum kendimi (çok alakasız biliyorum)şimdi bu bölüm var mıdır onu bile bilmiyorum.Babam sanki erken yaşta bizi bırakıp gideceğini biliyormuş gibi beni bi şekilde bu işin içine sokmuştu çocukluğumdan bu yana. Ben bir tek kendi işimizde annem ve babamla birlikte çalıştım. 2007’de düğün hazırlıkları yaptığımız bir dönemde babamın ani kaybıyla aile işimize dört elle sarıldık. O gün bugün halen aynı işi devam ettiriyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki e bu fotoğraf işi nerden çıktı?

Çocukluğumdan beri fotoğraf çekmeyi çok severim. Ailede tüm fotoğrafları ben çektiğimden doğru dürüst fotoğrafımın olmadığını da söyleyebilirim. 2009 yılında ilk oğluma hamile kaldığımda doğum fotoğraflarına bakıp bakıp duygulanırdım her gün (tipik bir balık burcuyum,sulu gözün tekiyim:))

Oğlumu kucağıma aldığım o özel günün fotoğraflarını da çekimlerini çok beğendiğim ,sürekli takip ettiğim Sevgili Çiseren’e çektirmiştim,ki sonradan bana bu işe ilk adım attığımda verdiği destekten dolayı ne kadar teşekkür etsem azdır. Oğlumun fotoğraflarını çekerek başladım.Daha sonra arkadaşlarımın çocuklarını çekerek devam ettim. Temel fotoğraf çekim teknikleri daha sonrasında ileri fotoğraf çekim teknikleri ile ilgili eğitimler aldım ve anladım ki ben bir manzara,mekan,sokak fotoğrafçısı değilde insanların duygularını en yoğun yaşadığı ,insan hayatında en önemki ,en özel anlardan biri olan doğum fotoğrafçılığına yönelmeliydim. Sevgili Ayça’nın doğum fotoğrafçılığı tekniklerini öğrettiği atölyesine katıldım. Artık yolum belliydi Doğum,Bebek,Aile Fotoğrafları,Doğum günü fotoğraflarını çekmeliydim ve bu doğrultuda devam ettim.Uzun bir süredir bu tarz çekimleri yapıyorum arada çok sevdiğim kıramayacağım arkadaşlarımın kına,nişan,düğün fotoğraflarını çekmişliğimde var  tabi 🙂

NASIL ÇALIŞIYORUM?

2 çocuk annesiyim, 365 gün açık olan sektöründe öncü bir firmanın sahibiyim,fotoğrafçıyım…

Bir kere kesinlikle 2 işimi de çok seviyorum. Sevmesem bu yorgunluğa inanın dayanılmaz.

Genelde ailelerim  referansla benimle iletişime geçiyorlar. Sade bir tarzım var,aydınlık fotoğrafları seviyorum. Ailelerime her zaman tarzını beğendikleri kişiyle çalışmalarını tavsiye ediyorum.

Önce ailelerimden doğumları ile ilgili bilgileri rica ediyorum daha sonra paket bilgilerimi gönderiyorum.Anlaştıktan sonra rezervasyonlarını yaparak onlarla birlikte doğumu beklemeye başlıyorum.Gece-gündüz farketmeksizin telefonumdan ulaşılabilirim. Doğumda diğer meslektaşlarım gibi mahremiyete önem veriyorum.Görmekten rahatsızlık duyacağım hiç bir fotoğrafı ailelerime teslim etmiyorum.Bir çok kare çekiyorum içlerinden en iyi olanlar seçip teslim etmeye özen gösteriyorum.Teslim ettiğim tüm fotoğraflar dijital banyodan geçmiş ışık düzenlemeleri yapılmış olarak ailelerimin eline geçiyor.1 yaşına kadar flaş kullanmıyorum.Bu işin en keyifli yanı bir ailenin en özel anını paylaşıp aileden biri gibi olmak.Ardından gelen memnuniyet ve teşekkürlerin değeri ise inanın paha biçilemez.

Ben bu işe son dönemde moda olduğu için başlamadım. Bana göre bu bir terapi.

Kendi kendime kaldığım ,bir mucizeye tanıklık ettiğim, insanların hayatına dokunduğum,geçmişten geleceğe en önemli anları ölümsüzleştirdiğim ,inanılmaz keyif aldığım bir iş.

Aldığım eğitimlerin yanı sıra kendi kendimi eğittiğim, çok araştırıp, kendime belirlediğim beğendiğim fotoğraf sanatçılarını takip ederek geliştirdiğim ve geliştirmeye devam ettiğim, severek aşkla yaptığım bir meslek.

 

İşte ben buyum bu şekilde çalışıyorum.

Bana dilediğiniz an info@esrademirci.com dan ulaşabilirsiniz.

Sevgilerimle

Esra Demirci

 

1402891_712955195399544_1482905183_o10370347_855698301125232_6161312465222489367_n

logo esra

 

 

Your email is never published or shared. Required fields are marked *

*

*


Back to Top Contact Me Share on Facebook Tweet this Post Email to a Friend